- Specifications
- Description
- Shipping Info
Features:
27" Full HD 165Hz display combined with 90% DCI-P3 wide color gamut ensures a versatile monitor
Designed to cover 90% of the DCI-P3 color spectrum and 120% sRGB for accurately color reproduction
Low blue light mode protects your eyes from potentially harmful blue light
Flicker-free design for reducing eye strain
Cooler Master GM27-FFS Gaming Monitor |
Delivering What Matters |
A no-frills, high-performance monitor which focuses on good specifications and high value. A 27" FHD monitor equipped with an UltraSpeed IPS 165Hz refresh rate panel, complete with Dynamic Overdrive and Adaptive Sync. Combine that with 120% sRGB/90% DCI-P3 color coverage, and you've got a monitor that'll deliver the performance you need no matter what you are doing. |
Ready For Any Situation |
The 27" Full HD 165Hz display combined with 90% DCI-P3 wide color gamut makes the GM27-FFS an incredibly versatile monitor. With features essential for both gaming and productivity, you can have the freedom to play your games without a hitch during the night or focus on your work during the day time. |
Ultraspeed Ips With Dynamic Overdrive |
Smooth Operator |
Details Plenty |
Make It Your Game |
Easy On The Eyes |
Specifications |
Brand |
Cooler Master |
Color |
Black |
Product Number |
CMI-GM27-FFS |
Panel Type |
Flat Series |
Ratio |
16 |
Screen Size |
27" |
Panel |
Ultra-Speed AHVA (IPS) 16.7M |
Quantum Dot |
No |
Resolution |
FHD 1920x1080 Pixel |
Frame Rate |
165 Hz |
Contrast Ratio |
1000 |
Viewing Angle (H/V) |
178°/178° |
Brightness |
250 nits (Typical) |
HDR |
HDR10 |
Color Gamut |
DCI-P3 90% sRGB 120% |
I/O - DP |
2 |
I/O - HDMI 2.0 |
2 |
DCR (Dynamic Contrast Ratio) |
Yes |
VRR Technology |
Adaptive Sync |
FreeSync Range |
Yes |
G-Sync Range |
Response Time |
0.5 ms |
Eye Protection |
Low Blue Light |
Anti-flicker |
Overdrive Technology |
Power Consumption |
22.8W |
VESA |
100x100 mm |