- GAMEON GOMP27FHD380IPS Midnight Pro Series 27" FHD, 380Hz, MPRT 0.5ms, HDMI 2.1, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - Black - Open Box
- Specifications
- Description
- Shipping Info
15 Days Warranty
High Refresh Rate: Supports refresh rates of up to 360 Hz, with overfrequency reaching 380 Hz for smooth motion in fast-paced gaming.
GAMEON GOMP27FHD380IPS Midnight Pro Series 27" FHD, 380Hz, MPRT 0.5ms, HDMI 2.1, Fast IPS Gaming Monitor |
Specification
Panel Type |
FAST IPS |
Flat/Curve |
Flat |
Curved Ratio |
N/A |
Aspect Ratio |
16:9 |
Screen Size |
27" |
Display Area (H*V) |
596.736 × 335.664mm |
Pixel Pitch (Sub Pixel) |
0.3108(H) 0.3108 (V) |
Panel Resolution |
Refresh Rate |
380Hz |
Backlight Type |
ELED |
Brightness Defaulted (TYP) |
250 (±20) |
Brightness Max (TYP) |
300 (±20) |
Default Color Temperature |
7500K |
Contrast Ratio: Static State |
1000:1 (TYP) |
Dynamic Contrast Ratio |
Millions |
Color Gamut (Coverage) |
Pixels: 16.7M, sRGB: 99%, NTSC: 72% |
HDR |
HDR400 Ready |
View Angle (H/V) |
Response Time |
0.5 ms |
I/O Ports (Standard) |
2*2.1 HDMI + 2*1.4 DP + Audio Out + DC 2.1 |
MPRT |
Yes |
Speaker |
4Ω 3W |
Power Input |
DC 12V 4A |
Stand-by Power Consumption (Max) |
≦0.5W |
Indicator Light Mode |
Power on: Blue (LED) |
Appearance Color |
Black |
RGB Light / Gaming Light |
RGB / Single Light |
Unit W/stand |
615x264x552mm |
Unit W/O Stand |
615.4*55.9*374.1mm |
Packing Size |
692(L)x220(W)x462(H)mm |
Net Weight (W/O stand) |
4.26 kg |
Gross Weight |
7.82 kg |
VESA Size (W×H) |
100x100mm |
Stand Functions |
Angle (Forerake / Back-Lean): -5° to 20°
OSD Key Control Mode |
5 Buttons |
OSD Menu Style |
Custimized OSD |
Software Main Functions |
Color Temperature (Cold, Warm, User)
Consoles Supported |
PS5, Xbox Series X/S, Switch |
Working Temperature |
0°C~40°C |
Storage Temperature |
-20°C~60°C |
Working Humidity |
10~85%RH |
Storage Humidity |
5~90%RH (No Freezing under 40°C) |