- Samsung 65" FLAT QLED 4K Resolution Smart TV (2024) - QA65Q70DAUXZN
- Specifications
- Description
- Shipping Info
Screen Size: 65"
Resolution: 4K (3840 x 2160)
Picture Engine: Quantum Processor 4K
HDR: Quantum HDR / HDR10+
Speaker Type: 2CH (20W)
Connectivity: HDMI: 4 - 4K 120Hz (for HDMI 1/2/3/4) / USB-A: 2
Contrast: Dual LED
Multi-View: Upto 2 videos
Operating System: Tizen Smart TV
Samsung 65" FLAT QLED 4K Resolution Smart TV (2024) |
Specification
HD Technology |
QLED 4K |
|---|---|
Resolution |
4K (3840 x 2160) |
Picture Engine |
Quantum Processor 4K |
Micro Dimming |
Supreme UHD Dimming |
Contrast |
Dual LED |
Motion Rate |
100Hz |
HDR Technology |
Quantum HDR / HDR10+ |
Audio |
Adaptive Sound Pro - Q-Symphony - Active Voice Amplifier Pro - OTS Lite - 360 Audio |
Design |
AirSlim |
SmartThings App Support |
Yes |
Slim Type |
Slim look |
Stand Color |
Sand Black |
Bixby |
Yes |
Bezel Type |
3 Bezel-less |
Wi-Fi Type |
Yes (Wi-Fi 5) |
TV Type |
QLED |
USB ports |
2 x USB-A |
Speaker Type |
2CH |
Sound Output (RMS) |
20W |
HDMI Connectivity/Port |
4 / 4K 120Hz (for HDMI 1/2/3/4) |